Doğayı Katleden Şirketten Şimdi de İşçi Kıyımı!

İliç’teki altın madeninde şimdi de işçi kıyımı başlayacak. Türkiye’nin en büyük çevre cinayetinin yaşandığı madeni işleten Anagold Madencilik, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na başvurarak 575 işçiden en az 400’ünü işten çıkarmak amacıyla girişimde bulundu. Şirket, işten çıkarma kararını teyit etti.

400 İŞÇİ İŞTEN ÇIKARILACAK

Erzincan’ın İliç İlçesi’nde bulunan ve SSR Mining ile Çalık Holding’in ortaklığında kurulan Anagold Madencilik’in işlettiği madende Şubat ayında milyonlarca ton siyanürlü liç yığını kaymıştı, 9 maden işçisi toprak altında kalmıştı. Dün son madencinin de bedeni çıkarıldı. Soruşturma kapsamında olayda asli kusurlu bulunan üst düzey yöneticilerin bulunduğu 6 kişi tutuklandı. Ayrıca Meclis’te kurulan araştırma komisyonu da olayla ilgili sorgulamalarını sürdürüyor.

ANAGOLD MADENCİLİK’İN YENİ KARARI

Anagold Madencilik, son gelişmeler üzerine yeni bir karar aldı. Şirket, 575 işçinin yaklaşık 400’ünü işten çıkarmayı düşünüyor. İşten çıkarmalarla ilgili olarak şirketin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na başvurduğu öğrenildi. Ancak işten çıkarmaların ne zaman başlayacağı şimdilik belli değil.

MADENCİLİK YETKİLİLERİNDEN AÇIKLAMA

Anagold Madencilik yetkilileri de işten çıkarma kararını teyit etti. Ancak şimdilik daha fazla detay veremeyeceklerini belirttiler. Şirket yetkilileri, “İşçiler konusunda bir plan var. Daha ayrıntıları netleştirmedik. Önceliğimiz maden bölgesindeki sorunları gidermek” dediler.

BAĞIMSIZ MADEN İŞÇİLERİ SENDİKASI AVUKATINDAN YORUM

İliç’teki kıyımı başından beri izleyen ve işçilerin hakları için hukuki destek veren Bağımsız Maden İşçileri Sendikası Avukatı Mürsel Ünder ise karara ilişkin şu yorumu yaptı:

“Bu sayıda işçi, toplu işten çıkarma sayıldığı için Çalışma Bakanlığı’na, yetkili sendikaya ve Türkiye İş Kurumu’na başvurmak zorunda. Gazete Duvar’da yer alan habere göre, Buradan onay almak mecburiyetinde. Ayrıca sendika ile de uzlaşmaya varmak mecburiyetinde. Son bilirkişi kararı ile ruhsat geçici olarak iptal edildi. Dolayısıyla şirket de bunu gerekçe gösteriyor. Ancak biz burada bir manipülasyon ve tehdit olduğunu düşünüyoruz. Çünkü ruhsat iptali geçici. Biz 6 ay sonra yeniden üretime geçmek için hazırlıklarını tamamladığını biliyoruz. Dolayısıyla bunun işçileri bir cezalandırma ve mahkeme kararlarını etkilemeye dönük bir girişim olarak de değerlendiriyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir