‘Yangını o zaman görün’ dedi yeni dolar tahminini duyurdu

Merkez Bankası’nın para ve kur politikalarını desteklemek, piyasalara güven vermek ve döviz cinsi üzerinden iç ve dış borç servisini gerçekleştirmek amacıyla döviz biriktirdiğini belirtti. Bununla birlikte, Merkez Bankası’nın net döviz rezervlerinin artış gösterdiğine ve 10 Mayıs haftasında brüt rezervlerin 7.5 milyar dolar artışla 134.4 milyar dolara yükseldiğine değindi.

Batırel’in dikkat çeken bir diğer noktası, yabancı yatırımcıların carry trade stratejilerini Türkiye’de devam ettirdiğine ve bu durumun doları TL’ye çevirerek Türk tahvillerine yatırım yapmalarına dayandığını belirtti. Ayrıca, Türkiye’nin gri listeden çıkarılması ve kredi notunun artırılması gibi olumlu gelişmelerin yabancı fon girişini artırabileceğini vurguladı.

Ancak Batırel, doların ilerleyen dönemlerde 15 lira veya 20 liraya kadar yükselebileceğini tahmin ederek, doların seyrindeki olası yangını öngördü. Bu durumun ihracatçıları ve Türk şirketlerini döviz kurlarındaki olası artışa karşı hazırlıklı olmaya teşvik ettiğini belirtti. Özellikle Türk şirketlerinin dövizle borçlanma eğilimindeki artışın, doların yüksek seyretmesi durumunda maliyetlerini azaltabileceğine dikkat çekti.

Batırel, yazısını “Alma TL’nin ahını çıkar deste deste” sözleriyle sonlandırarak, doların yükselebileceği senaryoya karşı önlem alınmasını önerdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir